Fernor Ceviz Fidanı

Fernor ceviz fidanı

fernor ceviz fidanı

Fernor ceviz fidanı Fransız orjinli, yüksek rakımlara dikilebilen en çok tercih edilen ithal(yabancı) cins ceviz fidanı türüdür. Birçok çeşit arasında bulunan bu tür Fransız menşeilidir. Bu türün ülkemizde en çok yetiştirdiği ve verim alınarak dikiminin yapıldığı yerler arasında yüksek rakımlı yerlerin olması ön bilgi olarak tescillenmiştir. Fernor ceviz fidanı deniz seviyesinden yüksekliği 1800 metre olan yerlere özgün bir tür olarak bilinmektedir. Bu türler bu alanlarda en verimli ürün veren türler arasında yer almıştır.

 

Fernor Ceviz Fidanının bir özelliği de yüksek rakımlı yerlerde yetişmesine rağmen İlkbahar veya Sonbahar gibi iklim geçişlerinden zarar görmeyen bir tür olmasıdır. Türün özelliğine göre açılacak çiçekler ve yapraklanmalar Fernor ceviz fidanlarında Mayıs ayını bulmaktadır, bu sebeple İlkbahar da oluşabilecek don gibi doğa olaylarından etkilenmez.

Fernor Ceviz fidanlarının yüksek rakımlı yerlerde ekilmesinin sebeplerinden bir tanesi de, kış aylarında görülebilecek -20 ve -30 dereceye kadar zarar görmemesi ve soğuk havaya karşı direncinin çok olmasındandır. Ülkemizde her türlü iklim için yapılacak olan dikimlerde ceviz ağaçlarından yapılacak kazanımlar için tür seçimleri ve gerekli aşılamalar ürün için çok önemlidir. Bu sebeple bu alanda hizmet vermekte olan fidancılar ve toprak analiz uzmanları tarafından gerekli tüm bilgileri temin edebilirsiniz.

Fernor Ceviz Fidanlarının dikimleri arazinin durumuna göre çeşitlilik gösterebilir. Bu tür dikimlerde önemli olan aşılama için hazırlanan zemin sonrasındaki dikim aralığıdır. Örnek verilmesi gerekirse ceviz dikimlerinde kişilerin beş metre aralıklı olarak dikimlerini gerçekleştirmeleri bu konuda büyük bir ayrıntıdır. Fernor Ceviz fidanlarından alınacak olan ürünler randıman olarak yüksek orana sahip ve yağ oranı yüksek olan türler arasında yer almaktadır. Ceviz türlerini seçerken kişisel olarak dikim yapacağınız yerin özelliklerini belirleyerek seçim yapmanız çok önemlidir. 

Geç çiçeklenen Fransız çeşididir ve kesinlikle geç donların problem olduğu bölgelere tavsiye edilir.

Yan dalların meyve verme oranı yüksek ve güneş yanıklığına karşı dayanıklıdır. Fernor ağacı yarı dik şekilde gelişir. Meyveleri geç olgunlaşır, yüksek kalitede, açık renkli, mükemmel lezzettedir. Verimli bir çeşittir.

Fernor Ceviz Fidanı Tozlayıcısı

Fernor ceviz fidanı fernette veya franguette ceviz fidanları ile tozlanır. 

fernor açık köklü ceviz fidanı

tüplü fernor ceviz fidanları